قوانین جامع برای مصاحبه شغلی موفق​

از مهم‌ترین مراحل استخدام در اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها، مصاحبه شغلی است. افراد در مصاحبه‌ی کاری دچار استرس می شوند، به‌ طوری‌که نمی‌توانند توانمندی ها و تخصص خود را به طور کامل بیان کنند و در مورد حرفه و تخصص خود توضیحات کافی بدهند، درنتیجه اعتماد به ‌نفس خود را از دست می‌دهند و نمی توانند به سوالات مطرح شده به درستی پاسخ دهند. قبل از جلسه‌ی مصاحبه شغلی، حتما اطلاعات مربوط به تخصص خود را بایگانی کرده و همچنین در مورد شرکت موردنظر تحقیق کنید و اطلاعات کافی در مورد اهداف کاری شرکت، نیازها، شرایط شغل موردنظر و کارفرما به دست آورید. 

توصیه های کاربردی برای مصاحبه کاری

1-دقیق و سر وقت در جلسه مصاحبه کاری حاضر شوید

سعی کنید برنامه‌ریزی دقیقی برای رسیدن به جلسه مصاحبه شغلی داشته باشید. در این حالت شرکت و کارفرما مطمئن خواهد شد شما بعد از استخدام در شرکت نیز فعالیت‌های خود را دقیق و منظم و سروقت انجام خواهید داد.

2-برای جلسه مصاحبه ظاهری آراسته و منظم داشته باشید

ظاهر و نوع پوشش شما بسیار مهم است و می‌تواند در صورت خوب و موجه بودن نکته‌ی مثبتی برای شما داشته باشد. از لحاظ روانشناسی لباس انسان‌ها و اهمیتی که آن‌ها به پوشش و ظاهر خود می‌دهند نشان‌دهنده‌ی برخی ویژگی‌های شخصیتی افراد است. 

3- در مصاحبه کاری آرامش خود را حفظ کنید و استرس نداشته باشید

از بزرگ‌ترین مشکلات افراد هنگام مصاحبه ، نداشتن آرامش است که موجب از دست دادن اعتماد به‌ نفس و بالا رفتن استرس می‌شود و این عامل به‌ تنهایی می‌تواند نظر کارفرما را نسبت به استخدام شما منفی کند. حتی اگر شما فرد حرفه‌ای و متخصص در زمینه‌ی خود باشید، ممکن است بر اثر از دست دادن آرامش، نتوانید جواب درستی به سؤالات کارفرما بدهید. ازاین‌رو حفظ آرامش امری ضروری و واجب است.

4-قبل از مصاحبه کاری تحقیق و جست و جو کنید

بدون اطلاعات و آمادگی قبلی در جلسه‌ی مصاحبه شرکت نکنید. وقتی برای مصاحبه شغلی به جایی می‌روید، قبل از جلسه سعی کنید اطلاعات مربوط به آن شرکت را پیدا کنید. از موقعیتی که قرار است در آن استخدام شوید، افرادی که در آن شرکت مشغول به‌کار هستند و مدیری که قرار است با او کار کنید، اطلاعات به‌دست آورید. در غیر این صورت بی‌مسئولیت به‌نظر خواهید رسید و آنها از کسی که به خود زحمت جست‌وجو‌کردن در فضای وب را هم نمی‌دهد، خوش‌شان نخواهد آمد و یقینا مصاحبه کاری موفقی نخواهید داشت.

5- راستگو باشید

در مورد سؤال‌هایی که از شما می‌شود اغراق نکنید و واقعیت‌ها را بگویید. سعی نکنید برای جلب نظر کارفرما دروغ بگویید یا موضوع را کش دهید تا او فریب بخورد. هر دروغی که بگویید ممکن است دیر یا زود برملا شود و این امر به ضرر شما تمام خواهد شد و وجهه‌ی کاری شما را خراب خواهد کرد. واقعیت‌ها را بگویید نه اینکه خودتان را بی‌مهارت و ناتوان جلوه دهید. بلکه واقعیت را با زبانی بهتر و صمیمانه‌تر بازگو کنید.

6-دقیق توضیح دهید

مصاحبه‌کنندگان معمولا از افراد می‌خواهند که کمی بیشتر درباره‌ی خودشان صحبت کنند. ئدر پاسخ به این پرسش باید درباره‌ی خودتان توضیحات بیشتری ارائه بدهید. سعی کنید از آنچه در رزومه نوشته‌اید، پا را فراتر بگذارید چون طبیعتا آنچه در رزومه نوشته شده است حداقل دو بار توسط مصاحبه‌کننده مورد مطالعه قرار گرفته است. پس سعی کنید با عباراتی جذاب و جدید به شرح جالبی از توانایی‌ها، علایق و سابقه‌ی خود بپردازید.

7- در هنگام مصاحبه ایده و نظر بدهید

در مصاحبه کاری باید خود را پویا، خلاق و توانا در حل مسئله نشان بدهید. مثلا با آگاهی از زمینه‌ی کاری، فعالیت و جایگاه شرکت، ایده و نظراتی را که برای بهبود وضعیت به ذهن‌تان می‌رسد، مطرح کنید. حواستان باشد علاوه بر اینکه انتقاد شما باید سازنده باشد، می‌بایست راه حلی هم برای رفع آن ارائه دهید، وگرنه قطعا نقد بدون ایده‌ای برای بهبود، فایده‌ای نخواهد داشت.

8- منفعل نباشید

وقتی وارد مصاحبه شغلی می‌شوید، منفعل نباشید. همان‌قدر که شرکت حق دارد از شما سؤال کند، شما هم حق دارید درباره‌ی آنها بدانید. سعی کنید سؤالات منطقی و درستی درباره‌ی چشم‌انداز، همکاران و محیط کار بپرسید. این اطلاعات، دیدگاه مناسبی در مورد شغل به شما ارائه می‌دهند. مصاحبه کاری موفق یعنی مصاحبه‌ای که شما قادر خواهید بود آینده‌ی شغلی‌تان را تصور کنید و به شما اجازه‌ی تصمیم‌گیری درست می‌دهد.شغلی 

9- روی نیت کارفرما تمرکز کنید

این قانون ساده را به یاد بیاورید که خود سوال اهمیتی ندارد، بلکه هدف کارفرما از پرسیدنش مهم است. اگر کارفرما از شما بپرسد که همین فردا پیشنهاد ما را قبول می‌کنید یا نه؟ ممکن است فقط بخواهد بداند که چقدر مشتاق این موقعیت شغلی هستید.اگر از شما پرسیدند که پیشنهاد‎‌های شغلی دیگری هم دارید؟ به این دلیل نیست که نشان دهند پیشنهادهای دیگر شما خوب نیستند، فقط می‌خواهند بدانند که شما دنبال چه شغل‌هایی می‌گردید و چه شانسی برای جذب شما دارند. اگر سوالی را دوست نداشتید، بد برداشت نکنید. سعی کنید پاسخی بدهید که برداشت شما از نیت کارفرما را نشان بدهد یا از مصاحبه کننده بخواهید که منظورش را واضح‌تر بیان کند.

10- صبور باشید تا کارفرما همه گزینه ها را بررسی کند

وقتی در مصاحبه شغلی مذاکره بر سر درآمد راحت انجام نشود یا دریافت پیشنهاد کار از طرف شرکت بیش از حد به تاخیر بیفتد، ممکن است احساس کنید که کارفرما از شما خوشش نیامده است؛ اما افراد باتجربه می‌دانند که این موضوع درست نیست.این مسائل می‌توانند ناشی از محدودیت‌هایی باشند که شما از آن‌ها خبر ندارید. در چنین شرایطی صبور باشید و منتظر پاسخ شرکت بمانید؛ اما اگر نمی‌توانید صبور باشید، لااقل با عصبانیت و دلخوری با شرکت تماس نگیرید. بهتر است فقط درباره‌ی زمان‌بندی کارها بپرسید و ببینید که برای تسریع فرآیند کاری از دستتان برمی‌آید یا نه.